Informacje ogólne
Mucha Tse-tse, rodzaj Glossina, jest owadem z rzędu muchówek. Rozróżniamy ok. 20 gatunków, podzielonych na 3 grupy z racji posiadanych cech morfologicznych i zachowania. Najpowszechniejszymi gatunkami są Glossina morsitans oraz Glossina palpalis.
Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 1,2 cm. Glossina są masywne, o czarnym, brunatnym lub brunatno-żółtym ubarwieniu. Posiadają 3 pary nóg oraz duże, ciemnobrązowe oczy. Wyglądem przypominają muchę domową lub gza. Ciekawostką jest fakt, że Tse-tse po wylądowaniu składa skrzydła jedno na drugie, co m.in. pozwala odróżnić ją od pospolitej muchy.
Gdzie występują Muchy Tse Tse ?
Tse-tse zamieszkują tropikalne i subtropikalne strefy Afryki. Największe skupiska Glossina występują poza obszarami aglomeracji miejskich - na wsiach, sawannach, w pobliżu akwenów wodnych oraz na terenach zalesionych.
Czym odżywiają się Muchy Tse Tse ?
Muchy Tse-tse posiadają narządy gębowe typu klującego. Wydłużona kłujka pozwala żywić się krwią ssaków – zarówno ludzi, jak i zwierząt. To nadzwyczaj żarłoczny gatunek, który potrafi jednorazowo wyssać krew w ilości dwukrotnie przekraczającej ciężar jego ciała.
Rozmnażanie Much Tse Tse
Glossina jest jajożyworodna. Larwy rodzą się żywe. Rozwój i przepoczwarzanie odbywa się w bagnistej ziemi. Poczwarki przeobrażają się w dorosłe osobniki po ok. 6 tygodniach.
Jaki choroby roznoszą Muchy Tse Tse:
Ugryzienie przez Tse-tse jest wyjątkowe bolesne i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Glossina palpalis przenosi m.in. śpiączkę afrykańską, która nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań neurologicznych, a w konsekwencji do śmierci. Glossina morsitans jest nosicielem choroby zwanej nagana. Muchy Tse-tse przenoszą także zarodźca malarycznego.
Wschodnią odmianą śpiączki afrykańskiej można zarazić się w Ugandzie, Tanzanii, Malawi, Kenii, Zimbabwe, Etiopii, Botswanie oraz Tanzanii. Groźniejsza dla zdrowia odmiana zachodnia występuje przede wszystkim nad Zatoką Gwinejską. Część z powyższych państw jest modna wśród polskich turystów jako cel wakacyjnych wojaży, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na profilaktykę.
Jak zabezpieczyć się przed Muchami Tse Tse ?
Do dnia dzisiejszego nie została wynaleziona żadna skuteczna metoda zwalczania muchy Tse-tse. Nie istnieje także szczepionka zapobiegająca chorobom przenoszonym przez Glossina.
Profilaktyka polega przede wszystkim na na unikaniu kontaktu z gatunkiem. Ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży, chroniącej przed ugryzieniem owada. Zalecane są ubrania uszyte z grubych tkanin, z długimi rękawami i nogawkami, najlepiej w kolorze khaki i oliwkowym.
Podczas pobytu należy stosować środki odstraszające owady, w postaci sprayów lub maści, z jak największą zawartością składnika deet. Wskazane są bezzapachowe kosmetyki. Podczas snu zawsze korzystaj z moskitiery. Nie zaleca się aplikowania słodkich balsamów i perfum oraz jazdy samochodami z odkrytym dachem.